Startowisko 

Największym wyzwaniem jest start, który wymaga startu z plaży - podnosimy glajta alpejką nad głowę, obracamy się i podchodzimy z podinesionym glajtem  pod górę, skąd startujemy i zabieramy się nad wydmę i dalej nad drzewa. Uwaga na dzikie róże i korzenie! Wydma zakończona jest ścianą lasu, więc ściąganie skrzydła z drzewa to częsty widok. Po wydmach naturalnie chodzić nie wolno! Lądowanie na plaży.

 

Opis

Deniwelacja: ok. 8 m
Prędkość wiatru: 6 do 10 m/s
Kierunki wiatru: 350°-10°
Zakres noszeń: 20 - 120
Startowisko: trudne
Lądowiska: na plaży

Klif ciągnie się od Stegny w stronę Krynicy Morskiej, zatem możliwe są rekordowe loty ponad 100km (dla wytrwałych klifowców). 

 

Niebezpieczeństwa

Start bez dobrze opanowanego skrzydła może się skończyć na drzewach :(

Niski klif pozwala latać przy silnym wietrze, ale trzeba być czujnym i nie dać się zdmuchnąć za linię drzew. Drzewa są wysokie, a rozciągłość trasy przelotu może spowodować kłopot z odnalezieniem przez kolegów bądź ekipę ratowniczą. 

 

Prognoza

Meteo.pl

WindFinder

 

Dojazd

Z Trójmiasta drogą krajową nr 7 jedziemy na Warszawę. Zaraz za mostem na Wiśle skręcamy na Mikoszewo. Potem drogą na wschód i dojeżdżamy do Stegny. Startujemy z zejścia na plażę przy kutrach lub po prawej stronie zejścia. 

 

Strefy

Stegna leży w strefie czasowo wydzielonej TSA 16E, zatem przed wyjazdem na klif należy sprawdzić bieżący AUP lub zadzwonić na informację FIS Gdańsk. Strefa TSA 16E jest przeważnie nieczynna w weekendy, ale warto sprawdzić.

Poniżej mapka obrazująca strefy w okolicy Mierzei Wiślanej:

 

MMstegna i krynica strefy