borsk1

Opis

Miejscowość wypoczynkowa położona nad jeziorem Wdzydze ok. 80 km od Gdyni. Powodem dla którego tak nas interesuje jest betonowy pas startowy nieużywanego lotniska wojskowego. Teren ten obecnie dzierżawimy co pozwala na regularne latanie. Ponad 2 kilometry równej nawierzchni pasa umożliwia bezpieczne wykonywanie lotów holowanych za samochodem. Wysokości osiągane w tej technice (typowo 500 - 700 metrów) pozwalają na nawiązanie kontaktu z wznoszącymi prądami termicznymi i wykonywanie dalekich przelotów.
Bliskość jeziora skutkuje dużym kontrastem termicznym i umożliwia bezproblemowe załapanie się do góry po holu. Duża ilość miejscowości i dróg dookoła ułatwia powrót z przelotu, za wyjątkiem Borów Tucholskich na południe od lotniska. Wyciągarkowi mieszkają na miejscu i holują jeśli tylko ktoś się pojawi.

borsk2

Zasady wykonywania lotów


Zapraszamy do wspólnego latania zarówno doświadczonych pilotów, jak i początkujących. Każdy pilot powinien posiadać:
- kartę wyszkolenia pilota, Świadectwo Kwalifikacji, uprawnienia do lotów holowanych "H",
- ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
- paralotnię sprawną technicznie, kask, system hamujący, wyczep holu,
- radio umożliwiające łączność w czasie lotu, ogólnie stosowane jest pasmo 2m, częstotliwość 146,025 MHz
Przed lotem należy zapoznać się z Instrukcją Wykonywania Lotów (IWL).


Niebezpieczeństwa


Bory Tucholskie na S i SE, powrót ze środka 30-kilometrowej puszczy może być problematyczny.
Przed lądowaniem w terenie przygodnym lepiej się upewnić, czy upatrzona łąka nie jest aby podmokła. W razie wątpliwości siadać na skraju pola uprawnego. Lądowanie na bagnach wciąga.
Raz na jakiś czas do Borska przyleci samolot.

STEREFY STREFY STREFY!

MMborsk strefy


Zaplecze socjalne


W oczekiwaniu na warunki korzystamy z bogatej oferty ośrodków wypoczynkowych i sportów wodnych. Jeśli rodzina nie ma ochoty smażyć się na lotnisku, można ją zostawić na kąpielisku. W Borsku znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych oraz przystań i wypożyczalnia żaglówek. Możliwości noclegu od murowanych domków z łazienką do własnego namiotu. Wyżywienie w restauracji, stołówce, lub własne, w Borsku jest sklep. Do tego kwatery prywatne w samym Borsku oraz w okolicznych miejscowościach. W zimie wszystkie ośrodki są nieczynne.


Dojazd


Z Trójmiasta jedziemy przez Kościerzynę. Na drugim rondzie w mieście skręcamy w lewo na drogę 214 w kierunku na Zblewo, a następnie po ok. 10 km skręcamy w prawo na Wiele. Przejeżdżamy przez Wdzydze Tucholskie i dojeżdżamy do Borska. Przy zatoczce dla autobusów we wsi skręcamy w lewo na drogę na Stację Bąk. 2 km dalej odbijamy w lewo i trafiamy na wschodni kraniec pasa.
Z południa Polski jedziemy przez Czersk, a następnie Wiele. Przy zatoczce dla autobusów we wsi skręcamy w prawo na drogę na Stację Bąk. 2 km dalej odbijamy w lewo i trafiamy na wschodni kraniec pasa.
Współrzędne środka pasa: 53°57.105'N, 17°56.586'E

 

Instrukcja Wykonywania Lotów

Lądowisko Borsk

W 2010 r. lądowisko w Borsku zostało wpisane do Ewidencji Lądowisk prowadzonej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.